Liunux jest to jądro systemu operacyjnego opracowanego przez Linusa Torvaldsa, po raz pierwszy opublikował go 5 października 1991 roku, natomiast cała otoczka wokół jądra linuxa (programy, interfejs graficzny itp) nazywa się dystrybucją systemu Linux. Linux jest wolnym i otwartym oprogramowaniem, które może być dowolnie zmieniane, wykorzystywane przez dowolną osobę, instytucję. Nazwa pochodzi od twórcy Linus oraz Unix, informuje również, że Linux to nie Unix ‚L’ inux ‚I’s ‚N’ot ‚U’ NI ‚X’.
Linux obecnie stał się niezastąpiony w rozwiązaniach serwerowych, idealnie sprawuje się w roli serwera, www,  ftp,  dhcp jako firewall. Jako, że znacząco poprawiono prostotę instalacji/ używania dystrybucji systemu Linux, coraz częściej wkracza na pole komputerów typu Desktop, świetnia sprawując się na komputerach w biurach i domach.
Nieoficjalnym logiem systemu Linux jest pingwin.
Logo systemu Linux
Linux jest zastrzeżonym znakiem towarowym należącym do twórcy Linusa Torvaldsa.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian/ dystrybucji systemu Linux. Dystrybucje różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem (serwerowe, desktopowe), sposobem używania itp ale ogólnie mówiąc jądro (w różnych wydaniach) zawsze zostaje to samo. Dystrybucje najczęściej są darmowe rozpowszechniane na licencji GNU i można pobrać je z różnych stron internetowych. Są również płatne dystrybucje systemu Linux takie jak Red Hat czy Suse Enterprise (płaci się za support i kilka udogodnień).